Vai ir nepieciešama atļauja ārzemnieka nodarbināšanai valdē?

Apkalpošana

Cilvēki, kas nav Polijas pilsoņi, arvien biežāk atrod darbu Polijas uzņēmumos. Ārzemnieki valdē dod iespēju izstrādāt un ieviest Polijā līdz šim nezināmus biznesa, tehnoloģiskos un organizatoriskos risinājumus. Taču šo situāciju ir vērts raksturot, lai nerastos šaubas par to, kādi noteikumi ārzemnieks drīkst būt valdes loceklis un vai ir nepieciešama darba un atlīdzības saņemšanas atļauja.

Kas var kļūt par valdes locekli?

Saskaņā ar 2000. gada 15. septembra likumu Komerckompāniju kodeksam (KKK) ir šādas juridiskās formas:

  • sabiedrība ar ierobežotu atbildību,

  • akciju sabiedrība,

  • partneruzņēmums (tas nav obligāts salīdzinājumā ar diviem iepriekš minētajiem uzņēmumiem).

Saskaņā ar Art. 18. pantu, par valdes locekli var būt tikai fiziska persona ar pilnu rīcībspēju. Turklāt viņu nevar notiesāt ar galīgu spriedumu par nodarījumiem, kas noteikti Kriminālkodeksa (PK) XXXIII-XXXVII nodaļas noteikumos un 2008. gada 1. jūlija pantā. 585, art. 587, art. 590 un art. Komercsabiedrības kodeksa 591. pantu (piemēram, noziegumi pret dokumentu ticamību, pret īpašumu vai biznesa darījumiem).

Pamatojoties uz minēto, valdes loceklim ir jābūt fiziskai, nevis juridiskai personai (piemēram, citam uzņēmumam) un jābūt pilngadīgam, tas ir, jābūt pilngadīgam, nevis rīcībnespējīgam.

Likums neparedz nekādus ierobežojumus pilsonībai, tāpēc Polijas uzņēmuma valdes loceklis var būt gan polis, gan ārzemnieks, kas ir fiziska persona ar pilnu rīcībspēju. Tāpēc darba atļauja nav nepieciešama.

1. piemērs.

Valdes loceklis var būt:

  • 20 gadus vecais Jans Kovaļskis,

  • Džimijs Smits, 30.

Valdes loceklis nevar būt:

  • 40 gadus vecais Tomašs Kovaļskis, likumīgi notiesāts par dokumentu viltošanu;

  • 17 gadus vecais Juzefs Kovaļskis, nepilngadīgs;

  • 80 gadus vecais Mariušs Kovaļskis, kurš bija pilnīgi rīcībnespējīgs, piemēram, garīgas slimības dēļ;

  • Mattace Sp. z o.o., kas ir juridiska persona.

Uz kāda pamata uzņēmumā tiek nodarbināti valdes locekļi?

Komercsabiedrības kodeksa noteikumi paredz valdes locekļa iecelšanu ar akcionāru lēmumu, taču statūtos to var regulēt citādi. Personas iecelšana par valdes locekli nosaka tikai funkciju šajā amatā, piemēram, prezidents, viceprezidents, loceklis. Tas automātiski nenodibina darba attiecības - iecelšana valdē ir tikai iecelšanas akts noteiktai funkcijai, uz šīs iecelšanas pamata darba attiecības netiek nodibinātas. Lai nodibinātu darba attiecības starp uzņēmumu un tā valdes locekli, nepieciešams noslēgt darba līgumu.

Slēdzot līgumu starp sabiedrību un valdes locekli, sabiedrību pārstāv padome vai ar akcionāru sapulces lēmumu (sabiedrībā ar ierobežotu atbildību) vai pilnsapulcē (akciju) norīkots pilnvarnieks. uzņēmums).Atbilstoši Augstākās tiesas judikatūrai akcionāru sapulcē vai pilnsapulcē ir pieļaujams pilnvarot konkrētu sabiedrības valdes locekli uzņēmuma vārdā slēgt darba līgumu ar citu valdes locekli. Nodarbinot valdes locekli uzņēmumā, uzņēmumam ir pienākums ievērot visas prasības, kas izriet no Darba kodeksa, darba noteikumiem, atalgojuma noteikumiem, koplīgumiem un citiem uzņēmumā spēkā esošajiem darba tiesību noteikumiem.

Vai ir nepieciešama atļauja ārzemnieka nodarbināšanai valdē?

Ārzemnieku nodarbinātību Polijā regulē 2004. gada 20. aprīļa Likums par nodarbinātības veicināšanu un darba tirgus iestādēm. Parasti ārzemniekiem ir tiesības strādāt Polijas Republikā. Tas attiecas, piemēram, uz Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas valstu pilsoņiem, ārzemniekiem ar poļa karti, bēgļa statusu, uzturēšanās atļauju, pieļaujamās uzturēšanās atļauju (pilns katalogs ir ietverts Likuma par nodarbinātības veicināšanu un darbaspēku 87. tirgus institūcijas).

Pienākums saņemt atļauju ir izņēmuma situācija. To regulē Art. Iepriekš minētā akta 88. Saskaņā ar regulu darba atļauja ir nepieciešama šādos gadījumos:

  • ārzemnieks veic darbu Polijas Republikas teritorijā, pamatojoties uz līgumu ar subjektu, kura atrašanās vieta vai dzīvesvieta, vai filiāle, iestāde vai cita veida organizēta darbība atrodas Polijas Republikas teritorijā;

  • saistībā ar amata pienākumu pildīšanu uzņēmēju reģistrā ierakstītas juridiskas personas valdē vai kā kapitālsabiedrība organizācijā, vai saistībā ar komandītsabiedrības vai komandītsabiedrības kā pilnsabiedrības lietu kārtošanu, vai saistībā ar prokūras piešķiršanu dzīvo Polijas Republikas teritorijā uz laiku, kas kopā pārsniedz 6 mēnešus nākamo 12 mēnešu laikā;

  • veic darbu pie ārvalstu darba devēja un ir norīkots uz Polijas Republikas teritoriju uz laiku, kas pārsniedz 30 dienas kalendārajā gadā, uz ārvalsts subjekta vai ar to saistītas struktūras filiāli vai iestādi 26. jūlija likuma izpratnē. 1991. gads par iedzīvotāju ienākuma nodokli, ar darba devēju ārvalstīs ;

  • veic darbu pie ārvalstu darba devēja, kuram nav filiāles, ražotnes vai cita veida organizētas darbības Polijas Republikas teritorijā un ir deleģēts uz Polijas Republikas teritoriju, lai sniegtu pagaidu un neregulāru pakalpojumu (eksports) apkalpošana);

  • veic darbu pie ārzemju darba devēja un ir norīkots uz Polijas Republikas teritoriju uz laiku, kas pārsniedz 30 dienas nākamo 6 mēnešu laikā ar mērķi, kas nav norādīts 2.–4.

Saskaņā ar Art. 88 sek. Nodarbinātības veicināšanas un darba tirgus institūciju likuma 1. punkts, ārzemnieks, kurš ieņem amatu uzņēmuma valdē un kurš uzturas Polijas teritorijā vismaz 6 mēnešus nākamo 12 mēnešu laikā (tātad neattiecas uz kalendāro gadu) , nepieciešama darba atļauja.

2. piemērs.

Frenks Smits strādāja par valdes locekli Polijas sabiedrībā ar ierobežotu atbildību. Uzņēmumam ir arī filiāle Londonā, kas nozīmē, ka tas bieži ceļo starp Poliju un Lielbritāniju. Nākamo 12 mēnešu laikā viņš Polijā uzturējās kopumā 4 mēnešus, atlikušo laiku pavadīja Londonā. Šajā situācijā viņam nav nepieciešama darba atļauja, jo viņš nav pārsniedzis likumā noteikto termiņu. Ja uzņēmumam nebūtu filiāles un ārzemnieks faktiski dzīvotu Polijā pastāvīgi, tad viņam būtu nepieciešama darba atļauja.

Kā iegūt atļauju ārzemnieka nodarbināšanai valdē?

Iesniegumu atļaujas saņemšanai darbā valdē ārzemniekam iesniedz uzņēmums - valde vai šīs darbības veikšanai pilnvarots advokāts. Tas tiek novirzīts vojevodai, kas ir kompetenta uzņēmuma mītnes vietā, kura valdē nodarbinās ārzemnieku. Pieteikumā jāsniedz detalizēta informācija par nodarbināto personu un potenciālo darbinieku – tie ir uzskaitīti aktā. Līdz ar to to neiesniedz pats ieinteresētais ārzemnieks, bet gan subjekts, kas viņu nodarbinās, un tieši tā būs puse atļaujas saņemšanas procedūrā.

Nosacījumi atļaujas izsniegšanai šādā gadījumā ir noteikti Art. 88.c punkts. Likuma par nodarbinātības veicināšanu un darba tirgus institūcijām 4. pantu. Saskaņā ar to vojevoda izsniedz darba atļauju, ja uzņēmums atbilst vienam no diviem nosacījumiem:

  1. Taksācijas gadā pirms darba atļaujas pieteikuma iesniegšanas ienākumi nedrīkst būt mazāki par 12 vidējo mēnešalgu vojevodistē, ko paziņojis Centrālās statistikas pārvaldes prezidents, pamatojoties uz Regulas Nr. 30 sek. 2 1995. gada 26. oktobra likuma par atsevišķiem atbalsta veidiem mājokļu celtniecībai un nodarbina uz nenoteiktu laiku un pilnu darba laiku vismaz vienu gadu pirms pieteikuma iesniegšanas vismaz divus darbiniekus, kuri nav pakļauti pienākums iegūt darba atļauju;

  2. Pierādīt, ka ir līdzekļi vai veikt darbības, kas ļauj nākotnē izpildīt 1. punktā noteiktos nosacījumus, jo īpaši veicot darbības, kas veicina investīciju pieaugumu, tehnoloģiju pārnesi, ieviešot labvēlīgas inovācijas vai radot darbavietas.

Līdz ar to iespēja valdē pieņemt darbā ārzemnieku ir ne tikai uzņēmumam, kuram ir stabils amats tirgū, kas nodarbina darbiniekus vismaz gadu (uz pilnu slodzi), sasniedz nepieciešamos ienākumus (ne zemākus par 12 reizēm). vidējo mēnešalgu vojevodistē), bet arī attīstošu vienību, kas pierāda, ka tai ir līdzekļi attīstībai – ne tikai finansiāli, bet arī tehnoloģiski, inovatīvi, ir radošs un spēj pierādīt, ka ir pelnījis atļauju valdē nodarbināt ārzemnieku. sava uzņēmuma.

Rezumējot, jānorāda, ka, nodarbinot ārzemnieku uzņēmuma valdē, ir nepieciešama darba atļauja, ja ārzemnieks Polijas teritorijā uzturas vismaz 6 mēnešus nākamo 12 mēnešu laikā (nevis kalendārajā gadā). . Īsākai uzturēšanās laikam nav nepieciešama darba atļauja. Pieteikumu atļaujas saņemšanai iesniedz uzņēmums, nevis ārzemnieks. To atzīst tās vojevodistes maršals, kurā atrodas uzņēmuma mītne. Viņiem jāatbilst ienākumu–nodarbinātības kritērijam vai jāpierāda, ka viņiem ir līdzekļi darbinieku nodarbināšanai un ienākumu gūšanai likumā noteiktajā apmērā.