Preču pirkšana no ārvalstīm un PKC aplikšana ar nodokļiem

Apkalpošana

Uzņēmēji arvien vairāk pērk preces no ārvalstīm. Pirkuma gadījumā no ES nodokļu maksātāja Polijas uzņēmējs atzīs preču iegādi Kopienas iekšienē. Ja preces iegādātas no ārzemju privātpersonas, Polijā tiks veikts ar PVN neapliekams darījums. Iegādājoties lietotas preces no privātpersonas Polijā, uzņēmējam ir jāatceras šo darījumu aplikt ar PCC. Kā tomēr, ja pārdevējs ir ārvalstu privātpersona? Kas īsti ir PCC nodokļi? Pārbaudiet zemāk!

PCC aplikšana ar nodokļiem

Saskaņā ar Art. 1 klauzula PKC likuma 1. pantu, aplikšana ar nodokli par civiltiesiskiem darījumiem ir pakļauta:

  • šādas civiltiesiskās darbības:
    • pārdošanas līgumi un preču un īpašuma tiesību maiņa,
    • aizdevuma līgumi par naudu vai priekšmetiem, kas marķēti tikai pēc sugas,
    • dāvinājuma līgumi - daļā par dāvinātāja parādu un slogu vai saistību pārņemšanu no saņēmēja,
    • mūža rentes līgumi,
    • līgumi par mantojuma sadali un kopīpašuma izbeigšanas līgumi - daļā par atmaksu vai piemaksām,
    • hipotēkas nodibināšana,
    • maksas lietošanas, tai skaitā nepareizas lietošanas, un apmaksāta servitūta nodibināšanu,
    • neregulāri noguldījumu līgumi,
    • uzņēmuma līgumi,
  • izmaiņas iepriekšminētajā līgumi, ja tie palielina nodokļa bāzi ar civiltiesisko darījumu nodokli,
  • tiesu spriedumi, tostarp samiernieciskie, un izlīgumi, ja tiem ir tādas pašas tiesiskās sekas kā minētajām civiltiesiskajām darbībām.

Polijā dzīvojošam pircējam no Polijas iegādājoties preces, kuru vērtība pārsniedz PLN 1000, rodas nepieciešamība maksāt nodokli par civiltiesiskajiem darījumiem.

PCC teritoriālā piemērošanas joma un aplikšana ar nodokļiem

Saskaņā ar Art. 1 klauzula Saskaņā ar PKC likuma 4. pantu civiltiesiski darījumi ir apliekami ar PCC nodokli, ja to priekšmets ir:

  1. lietas, kas atrodas Polijas Republikas teritorijā, vai īpašuma tiesības, kas tiek izmantotas Polijas Republikas teritorijā,

  2. ārvalstīs esošās lietas vai ārvalstīs izmantotās īpašuma tiesības, kur:

  • pircēja domicils vai uzņēmējdarbība ir Polijas Republikas teritorijā un

  • civiltiesiskais darījums tika veikts Polijas Republikas teritorijā.

Darījums apliekams ar PVN un PCC nodokli

Saskaņā ar Art. 2.punkta 4.punktu, ar PCC nodokli neapliek civiltiesiskus darījumus, izņemot statūtus un to grozījumus:

  • ciktāl tie tiek aplikti ar pievienotās vērtības nodokli,
  • ja vismaz viena no pusēm ir atbrīvota no preču un pakalpojumu nodokļa par šo darbību, izņemot:
    • pirkuma un maiņas līgumi, kuru priekšmets ir nekustamais īpašums vai tā daļa, vai mūžīgā lietojuma tiesības, kooperatīva īpašuma tiesības uz telpām, tiesības uz vienģimenes māju dzīvojamo māju kooperatīvā vai tiesības uz autostāvvietu vieta vairāku automašīnu garāžā vai dalība šajās tiesībās,
    • līgumi par komercsabiedrību akciju un akciju pārdošanu.

Preču iegāde no privātpersonas

Polijas PVN maksātājs, kurš iegādājas preces no ārvalstu privātpersonas (neveic saimniecisko darbību), neatzīs preču iegādi Kopienas iekšienē. Attiecīgais darījums netiks aplikts ar PVN. Tomēr tas, vai uz to attieksies PCC, galvenokārt ir atkarīgs no pārdošanas līguma noslēgšanas vietas. Ja līgums ir noslēgts ārpus Polijas, tad tas netiks aplikts ar PCC nodokli.

Iepriekš minēto nostāju apstiprina Lubuskie nodokļu dienesta 2005. gada 24. augusta individuālā interpretācija, atsauces Nr. LUS / I-2 / 443-79 / 05 / KW vai Katovices Nodokļu palātas direktora 2016. gada 22. aprīļa individuālā interpretācija, atsauces Nr. IBPB-2-1 / 4514-112 / 16 / DP, kā arī Bidgoščas Nodokļu palātas direktora 2009. gada 7. augusta individuālā interpretācija, atsauces Nr. ITPB2 / 436-72 / 09 / PS.

Ārvalstu interneta izsoles

Ja Polijas nodokļu maksātājs iegādājas preces ārvalstu tiešsaistes izsolēs, tad darījuma vieta tiek noteikta, pamatojoties uz pirkuma piedāvājuma iesniedzēja dzīvesvietu vai atrašanās vietu līguma slēgšanas brīdī.

Šādā situācijā, kad Polijā dzīvojošs Polijas nodokļu maksātājs iepērkas ārvalstu tiešsaistes izsolē, dotais pirkuma līgums tiek uzskatīts par noslēgtu Polijā. Sakarā ar iepriekš minēto, attiecīgo preču iegāde Polijā tiks aplikta ar PCC nodokli. Protams, ja izrādītos, ka šo preču pārdevējs ir aktīvs vai ar PVN atbrīvotais PVN maksātājs, tad attiecīgais darījums nebūtu apliekams ar PKC, jo uz to attiektos PVN likums.

Tam pašam viedoklim piekrīt arī Katovices Nodokļu palātas direktors 2016. gada 7. decembra individuālajā interpretācijā, atsauces Nr. 2461-IBPB-2-1.4514.511.2016.2.PM.

Sāciet bezmaksas 30 dienu izmēģinājuma periodu bez jebkādām prasībām!

PVN veikto darbību apzināšana sakarā ar noslēgtajiem preču pirkšanas/pārdošanas līgumiem

Visbeidzot, ir vērts atzīmēt, ka darbības, kuru rezultātā rodas PVN pienākums, tiek izslēgtas no nodokļu uzlikšanas ar PCC.

Tas nozīmē, ka pirkuma līguma PKC aplikšanas ar nodokli neizslēgšanu nenosaka darījuma pušu kā PVN maksātāja statuss, bet svarīgi ir arī tas, ka vismaz viena no pusēm ir aplikta ar nodokli vai atbrīvota no šī konkrētā līguma izpildes. civiltiesisks darījums (piem., preču pārdošanas līguma slēgšana).PVN.

Līdz ar to konkrētā civiltiesiskā darījuma izslēgšana no aplikšanas ar PKC notiks tikai tad, kad viena no pusēm šīs darbības veikšanas dēļ ir PVN maksātājs. Līdz ar to, slēdzot pārdošanas līgumus, nodokļu maksātāja statusam ir jābūt pārdevējam, savukārt pircēja nodokļu statusam nav nozīmes, jo brīdī, kad preces pērk no pārdevēja, kurš nav nodokļu maksātājs, pircējs neatpazīs pienākums konkrēto darījumu aplikt ar PVN.

Iepriekš minētais ir atspoguļots Katovices Nodokļu palātas direktora 2016. gada 13. septembra individuālajā interpretācijā, atsauces Nr. IBPB-2-1 / 4514-348 / 16-2 / MZ.